Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille
Dokumento legalizavimo ar patvirtinimo pažyma (Apostille) reikia tam, kad vienos valstybės dokumentus galėtų svarstyti kitos valstybės institucijos, šie dokumentai sukeltų teisines pasekmes kitoje valstybėje, išskyrus atvejus, kai pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar Europos Sąjungos teisės aktus dokumentų legalizuoti ar tvirtinti pažyma (Apostille) nereikia.
Jei dokumentai, kurie bus teikiami įstaigai Lietuvoje, buvo išduoti valstybėje, prisijungusioje prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, jie turi būti tvirtinami pažyma (Apostille) dokumentą išdavusioje valstybėje.
Dokumentų tvirtinimas pažyma (Apostille) – kompetentingos institucijos, paprastai Užsienio reikalų ministerijos, atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas pažyma (Apostille), numatyta 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijoje dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo.
Jei dokumentai išduoti valstybėje, neprisijungusioje prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, juos reikia legalizuoti.
Dokumentų legalizavimas – kompetentingos institucijos, Užsienio reikalų ministerijos arba diplomatinės atstovybės, atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas.
Dokumentas laikomas legalizuotu tik tada kai jis yra patvirtintas du kartus – dokumentą išdavusioje valstybėje, ir valstybėje, kurios įstaigai dokumentas bus teikiamas. Tai reiškia, kad dokumentus pirmiausia reikia pateikti patvirtinti šalies, išdavusios dokumentą, užsienio reikalų ministerijai, po to tą dokumentą turi patvirtinti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija arba Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaigai ir tik tada išverstas dokumentas tinkamas pateikti Lietuvos Respublikos institucijoms.
Gali būti legalizuojami ir tvirtinami pažyma (Apostille) šie oficialūs dokumentai:
- išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat išduoti prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
- administraciniai dokumentai;
- notariniai aktai;
- fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
- notariniai oficialių dokumentų nuorašai.
Asmenys, esantys užsienio valstybėje, dėl dokumentų, išduotų Lietuvos Respublikos institucijų, tvirtinimo pažyma (Apostille), gali kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Egipte.
Pateikti:
- užpildytą prašymą dėl dokumento patvirtinimo pažyma (Apostille) (pildomas ambasadoje);
- užpildytą "Prašymą dėl dokumentų pareikalavimo, gavimo ir perdavimo" (pildomas ambasadoje);
- Lietuvos Respublikos pasą ar asmens tapatybės kortelę;
- dokumento, kuris bus tvirtinamas pažyma (Apostille) originalą;
- konsulinį mokestį – 20 eurų.
Dokumentai turi būti tvarkingi, įskaitomi. Jeigu dokumentą sudaro keli lapai, jie turi būti susiūti.
Kiekvienas dokumentas tvirtinamas atskirai (pvz. diplomas ir jo priedas yra 2 dokumentai).
Daugiau informacijos apie dokumentų legalizavimą ir tvirtinimą Apostille Lietuvoje rasite Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinės informacijos puslapyje.
Egipte, Jordanijoje ir Libane išduoti dokumentai legalizuojami šių šalių užsienio reikalų ministerijose.
Lietuvos ambasadoje Egipte legalizuojami oficialūs dokumentai.
Dokumentus galima pateikti atvykus į ambasadą asmeniškai, per įgaliotą asmenį arba paštu.
Pateikti:
Atvykus asmeniškai:
- Galiojantį pasą ar asmens tapatybės kortelę;
- Legalizuojamo (-ų) dokumento (-ų) originalas (-ai);
- Jei dokumentus teikia įgaliotas asmuo – teisės aktų nustatytą tvarka patvirtintą įgaliojimą. Jei įgaliojimas patvirtintas ne Lietuvos Respublikos notaro, jis turi būti legalizuotas arba patvirtintas pažyma (Apostille) teisės aktų nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar Europos Sąjungos teisės aktus dokumentas yra atleistas nuo legalizavimo ar tvirtinimo pažyma (Apostille);
- Konsulinį mokestį – 20 eurų.
Teikiant paštu:
- Laisvos formos prašymą legalizuoti dokumentą;
- Galiojančio paso ar asmens tapatybės kortelės kopija patvirtinta notaro. Jei dokumento kopija patvirtinta ne Lietuvos Respublikos notaro, jis turi būti legalizuotas arba patvirtintas pažyma (Apostille) teisės aktų nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar Europos Sąjungos teisės aktus dokumentas yra atleistas nuo legalizavimo ar tvirtinimo pažyma (Apostille);
- Legalizuojamo (-ų) dokumento (-ų) originalas (-ai);
- Konsulinį mokestį – 20 eurų.
DĖMESIO
- Dokumentai, išduoti iki 1990 m. kovo 11 d., turintys Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos (LTSR) atributiką, nėra nei legalizuojami, nei tvirtinami pažyma (Apostille). Jie turi būti pakeisti naujais dokumentais.
- Dokumentų legalizavimo nereikalaujama, kai dokumentai yra sudaryti ar (ir) išduoti Lietuvos Respublikoje reziduojančių užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų.
SVARBU
Informuojame, kad bet kokie dokumentai, išduoti Lietuvoje ir teikiami Egipto Arabų Respublikos institucijoms turi būti tik arabų kalba ir turėti LR ambasados Egipte legalizavimo žymas. Todėl rekomenduojame Lietuvos Respublikos piliečiams prieš atvykstant į Egiptą dokumentus į arabų kalbą pirmiausia išsiversti Lietuvoje ir juos atitinkamai patvirtinti: gauti LR notaro patvirtinimą arba legalizuoti LR užsienio reikalų ministerijoje. Vėliau dokumentus legalizuoti LR ambasadoje Egipte. Dokumentų vertimas atliktas Egipte negali būti legalizuotas ambasados, išskyrus atvejus, kai vertimas legalizuotas Egipto užsienio reikalų ministerijoje.
Detalesnę informaciją apie dokumentų legalizavimą galime rasti LR Vyriausybės Nutarime Nr. 1079 (2006 m. spalio 30 d.) DĖL DOKUMENTŲ LEGALIZAVIMO IR TVIRTINIMO PAŽYMA (APOSTILLE) TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO.